Dříve měl vyšší cenu než zlato

6. 1. 2025

Dříve měl vyšší cenu než zlato

Hliník
je výsledkem složitého průmyslového zpracování. V přírodě se vyskytuje pouze ve sloučeninách, nejčastěji v bauxitu. Jeho vzhled v těchto sloučeninách je velmi různorodý a závisí na konkrétním minerálu a přítomnosti dalších prvků. V čisté, kovové formě ho v přírodě nenajdeme. Je totiž velmi reaktivní a rychle reaguje s kyslíkem za vzniku oxidů. Proto se v přírodě vyskytuje pouze ve sloučeninách, nejčastěji v různých minerálech.

Příběh
hliníku je neobyčejný. Zatímco dnes je hliník všudypřítomný materiál, který je obsahem nejrůznějších předmětu naší každodenní potřeby, v minulosti byl tento kov velmi považován. Jeho cena byla tak vysoká, že se používal výhradně pro výrobu luxusních předmětů, jako byly šperky pro královské rodiny.

Po staletí
byl hliník považován za téměř nedosažitelný kov. Ačkoli byl přítomen v různých minerálech, jeho izolace byla extrémně obtížná a nákladná. Proto se mu přezdívalo „kov z nebes“.

Vysokou cenu hliníku udávala zejména nízká dostupnost a složitá výroba. 

Až do 19. století neexistovala efektivní metoda pro průmyslovou výrobu hliníku. Všechny dostupné postupy byly velmi nákladné a navíc zdlouhavé. Vzhledem k obtížné výrobě byl hliník velmi vzácný a jeho cena byla astronomická.

Hliník býval
díky své vysoké ceně symbolem bohatství a moci. Používal se především pro výrobu šperků, které zdobily především královské rodiny a bohaté aristokraty.
Pro své další nezastupitelné vlastnosti, jako je lehkost a odolnost, byl hliník využíván také při výrobě některých typů zbraní.

Druhá polovina 19. století
byla pro hliník s průlomem v technologiích radikální. S objevem Hallova-Heroultova elektrolýzního procecu došlo k možnosti výroby hliníku ve velkém měřítku za výrazně nižších nákladů. Hliník se stal dostupným materiálem, který se začal využívat v mnoha průmyslových odvětvích.

I přes svou důležitost má Hallův-Héroultův proces určité nevýhody, jako je vysoká energetická náročnost a produkce skleníkových plynů. Proto se vědci a inženýři snaží vyvinout nové, efektivnější a ekologičtější způsoby výroby hliníku.

Dnes je všudypřítomný
Hliník je jedním z nejrozšířenějších kovů na světě. Díky svým vlastnostem, jako je nízká hmotnost, odolnost vůči korozi a dobrá elektrická vodivost, má široké pole využití.

 

                V Y K U P U J E M E

Katalyzátorybarevné kovyelektro odpadautobaterie i autodíly

 

Hliník a jeho slitiny
se staly nedílnou součástí moderního zbrojního průmyslu. Zatímco v 19. století se využíval spíše k experimentální výrobě zbraní, dnes se využívá u leteckého střeliva, lehkých pěchotních zbraní, granátů i min. Slitiny hliníku se díky své nízké váze využívají pro výrobu různých částí vojenských vozidel.
Neustále dochází k vývoji nových slitin hliníku a vylepšování jejich vlastností, které umožňují vyrábět odolnější a výkonnější zbraně. 

Příběh hliníku je dobrým příkladem toho, jak se může změnit vnímání a využití materiálu v průběhu času. Od vzácného kovu, dostupného pouze pro elitu, se hliník stal běžnou součástí našeho života. Dnešní nízká cena a všudypřítomnost tohoto kovu nám připomínají, jak významný vliv mohou mít technologické inovace na náš každodenní život.

Zdroj: wikipedia.org, alu-profily.cz, cz.eo-aluminum.com, cz.lksteelpipe.com,