Eneolit, nebo-li doba měděná
27. 1. 2025
Eneolit, nebo-li doba měděná
Na českém území se tato doba archeologicky vymezuje na roky 4400 - 2000 př. n. l. Právě v tomto období došlo k řadě změn v lidské kultuře a společnosti. Došlo k zásadním změnám v oblasti zemědělství, společenských vztahů a osidlování, měď je v eneolitu významným novým materiálem, zejména pro ekonomiku.
Přesto, že měď se stala velmi důležitým materiálem, kámen stále hrál významnou roli. Proto se toto období označuje jako eneolit nebo-li "doba mědi a kamene". Teprve později, s objevem bronzu (slitiny mědi a cínu), nastala doba bronzová, kdy se měď stala součástí složitějších slitin a její význam ještě vzrostl.
Doba měděná byla významným milníkem v lidských dějinách. Objev mědi a její využití vedlo k rozvoji řemesel, obchodu a společenské organizace.
Na vybudování dnešního obrazu eneolitu v Čechách má největší zásluhu generace archeologů z poloviny 50. let. Jejich bádání o eneolitu mělo v Evropě velký ohlas. Práce českých odborníků byly hojně citovány a napodobovány.
Směna v eneolitu
Měděné artefakty se nacházejí od počátku eneolitu. Kromě plochých seker, které měly zřejmě praktické využití, jde zejména o zbraně a ozdoby různého druhu. Dosud kamenné výrobky bylo možné díky mědi vylepšovat, např. k rozšíření ostří kamenných sekeromlatů. Ty byly v této době znakem vyššího postavení svých majitelů ve společnosti.
Měď je v eneolitu jedním z ceněných materiálů, které se stávaly předmětem směny.
V Y K U P U J E M E
Katalyzátory, barevné kovy, elektro odpad, autobaterie i autodíly
Bouřlivý rozvoj metalurgie
nastal okolo poloviny 5. tisíciletí př. Kr. Jedná se o období s masovou produkcí první série sekeromlatů nebo-li nejstarších plochých měděných seker a šperků. Měděné zbraně byly ostřejší a odolnější než kamenné. Používali se nejen k boji, ale také k lovu.
Měděné náhrdelníky nebo náramky byly symbolem bohatství a společenského postavení.
Měděné rudy se nejprve roztavily v jednoduchých pecích. Roztavenou měď bylo možné odlévat do forem nebo ji dále zpracovávat kovářskými technikami.
V procesu zpracování rudy na kov se uplatňovaly nové specializace, ve kterých vznikaly nové kategorie řemesel až po obchodníky, kteří zabezpečovali distribuci hotových výrobků nebo polotovarů v podobě tzv. měděných koláčů. Z této skupiny vzešla ekonomicky silnější vrstva, která bohatla právě na výrobě a distribuci měděného sortimentu.
V neolitu se vystřídala řada různých kultur - šňůrová kultura podle zdobení keramiky. Kdy byli muži a ženy rozdílně pohřbíváni - muži s poháry, zbraněmi a nástroji. Ženy pak byly vybaveny keramickými nádobami, kostěnými a měděnými šperky. Další byla kultura zvoncovitých pohárů a nálevkovitých pohárů často vyrobených z mědi.
Už v době eneolitu lidé objevili základní vlastnosti mědi:
- tvárnost - jedná se o měkký kov, který lze snadno tvarovat pomocí jednoduchých nástrojů, což našim předchůdcům dovolilo vytvářet složitější nástroje než dříve
- odolnost - narozdíl od kamene je měď odolnější, což výrazně prodloužilo životnost vyrobených nástrojů
- lesk - předměty z mědi se přirozeně lesknou, což jim přidávalo na atraktivitě
Ötzi – ledový muž z Alp
Jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů 20. století je mumie člověka z doby měděné. Jeho tělo bylo objeveno v roce 1991 v Ötztalských Alpách na hranici mezi Rakouskem a Itálií. Díky tomu, že byl uchován v ledu, se zachovalo v mimořádně dobrém stavu, což vědcům poskytlo unikátní pohled do života lidí v době před více než 5 tisíci lety. Mumie Ötziho je uložena v Jihotyrolském archeologickém muzeu v Bolzanu a je jednou z nejnavštěvovanějších exponátů v Evropě.
Co o něm víme?
V době úmrtí mu bylo asi 45 let, zemřel násilnou smrtí. V jeho rameni se našel šíp, který způsobil smrtelné zranění. Našla se u něj celá řada nástrojů a předmětů denní potřeby, jako byl měděný sekeromlat, kamenný nůž, luk se šípy, kožená obuv, kožešinový oděv a zásoba potravin. Analýza jeho těla odhalila, že trpěl artrózou, parazity a měl zubní kaz.
Objev mědi a její následné využití znamenalo zásadní zlom v lidských dějinách. Měď umožnila lidem vytvářet sofistikovanější nástroje, což vedlo k rozvoji zemědělství, řemesel a obchodu. Studium měděných artefaktů nám pomáhá lépe porozumět životu našich předků a jejich technologickým dovednostem.
A pak přišla doba bronzová…
Zdroj: wikipedia.org, Akademie věd - Archeologie pravěkých Čech, muni.cz, muzeumzatec.cz, archeologiemusov.cz, edisco.cz